Dekorasyon

Dekorasyonda Aynaların Sihri

Dekorasyonda Aynaların Sihri

Dekorasyon uygulamalarımızın olmazsa olmaz ögelerinden olan dekoratif aynalar uygun bir şekilde kullanıldığında mekânlarımızda arzuladığımız sihri bizlere yaratır. Dekoratif aynalar iç mimari uygulamalarında en çok kullanılan dekoratif motiflerin başında gelir.  Mekânları özgünleştirmek ve farklı bir havaya büründürmek adına önemlidir. Dekoratif ayna kullanımında dikkat edeceğimiz hususlar aynayı konumlandırmak istediğimiz alanın büyüklüğü, mekânda bulunan diğer ögelerin konsepti ayrıca tavan yüksekliği aynaları nasıl konumlandırmamız gerektiği hakkında aslında bize gerekli olan ipuçlarını verir. Aynaların hangi alanda ne tür bir görüntü yansıtacağı önemlidir. Örneğin Feng Shui felsefesinde aynalar güzel ve bereketli olanı bulunduğu yere yansıtmak için kullanılır. Bu nedenle dekoratif aynalar genellikle yemek masaların üzerine masayı görecek şekilde konumlandırılır. Böylece ayna ev içindeki bereketi artırır ve olumsuzlukları tedavi eder.

 

Doğru Konumlandırma Önemlidir

Dekoratif aynalar doğru mekânda olması gereken yerlerde kullanıldıkları takdirde bulunduğu yere estetik, şıklık, ferahlık, ışık verir. Aynı zamanda dekoratif aynalar mekânların görsel olarak boyutlarının büyük olduğu algısını bizler de yaratır. Aynalar doğru şekilde kullanıldıkları takdirde gizlemek istediğimiz alanları da çok güzel bir şekilde gizleyebilirler. Işığın az olduğu bölgelere aydınlık bir hava vermek, karanlık olan alanları daha geniş ve büyük göstermek, için kullandığımızda her zaman istenilen sonuçları verir. Dekoratif ayna kullanırken en çok dikkat etmemiz gereken nokta ortamda bulunan diğer eşyalar ve bu eşyalar ile ayna arasındaki mesafe farkıdır. Odada bulunan diğer objelerle olan uyumuna bakılmaksızın kullanılan aynalar yaratmak istediğimiz etkiyi yaratmazlar.

Dekoratif aynaların yansıttıkları görüntünün önemli olduğunu söylemiştik. Eğer bir dekoratif ayna görüntü olarak kolon, kiriş veya üzerinde hiçbir aksesuar olmayan boş bir duvarı yansıtıyorsa bu kesinlikle doğru bir ayna kullanımı olmamaktadır. Unutulmaması gereken nokta dekoratif aynaların yansıttığı görüntülerin odanın estetiği açısından çok önemli olduğudur. Yaşadığımız mekânları diğerlerinden ayıran bulunduğu ortama zarafet ve estetik bir güzellik katan aynaları yalnızca oturma odalarımızda değil evinizde aklınıza gelebilecek her türlü alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Günümüzde piyasada satışa sunulan çok değişik tarz ve biçimdeki dekoratif aynalar yaşam alanlarınızı çok farklı bir şekilde yeniden algılamanıza yol açmaktadır. Tıpkı aynalar gibi hayatın size hep güzellikler yansıtması dileğiyle…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu