Yaşam

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerin Yapması Gerekenler

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerin Yapması Gerekenler Nelerdir? Çocuk sahibi olmak evlenen tüm çiftlerin isteyeceği bir durumdur. Bizde yazımızda çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yapması gerekenler neler bunları ele alacağız.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yapması gerekenlerin bilinmesi bu yolda birçok kişiye rehberlik edecektir. Pek çok çift evlenince çocuk sahibi olmak ister. Fakat bazı zamanlarda bu durum gerçekleşmeyebiliyor. Bu yüzden çiftlerin birtakım dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Bizde yazımızda bu konulara değineceğiz ve çocuk sahibi olmak için ne gerekir? Bu sorunun cevabını inceleyeceğiz.

1-) Beslenme ve Spor

Beslenme pek çok durumda önemli olduğu kadar anne baba olmak isteyen çiftlerinde dikkat etmesi gereken durumlardan biridir. Öncellikle sağlıklı yiyecekler, sebze, meyve, bol sıvı tüketilmelidir. Ayrıca çocuk sahibi olmak isteyen anne baba adayları kafeininin yanında alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdırlar. Ayrıca egzersiz ve spor yapılması vücut sağlığına olumlu etki edeceği için ekstra katkı sağlar. Bunun yanında fazla kilo hamile kalma olasılığını azalttığı için kilo problemi olan kadınlar diyet yapmalıdır.

2-) Adet Döngüsü Hesaplama

Gebe kalma yollarından biride adet döngüsünün hesaplanmasıdır. Ortalama her kadının adet döngüsü 28 günde bir gerçekleşir. Bu tarihler not edilerek yumurtlama dönemi bulunur. Adet gününün ilk gününden hesaplanarak 14. Gün yumurtlama dönemi olarak bulunur. Yumurtlama döneminden 2 gün önce ve sonra cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını artırır. Bu yüzden adet döngüsünü not etmek son derece önemlidir.

3-) Kadın ve Erkeğin Dikkat Etmesi Gerekenler

-Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu dönemde stresten uzak durmalıdır.

-Cinsel ilişkiye girildikten sonra kadının belinin altına yastık konulması spermin daha hızlı rahme yerleşmesini sağlar.

-Erkekler cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı jel, yağ, kozmetik ürünler kullanmamalıdır. Bu ürünler sperm kalitesini düşürür.

-Her gün cinsel birliktelik yaşamak hamilelik olasılığını artırmaz ve uzmanlar sperm kalitesini etkileyeceği için bu durumu önermez.

-Erkekler kalın ve dar çamaşır kullanmamalı ve çok sıcak suyla duş almamalıdır.

-Tüm bunlar sonuç vermezse bebek sahibi olmak için bir hekime başvurulmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu