Güzellik

Cilt güzelliği için yapılması gerekenler

Cilt güzelliği için yapılması gerekenler

Yazın sonuna yaklaştığımız şu günlerde, yazdan kalma cildimizin bakıma ihtiyacı olabilir. Cildin yıpranması ve bronzlaşması ile birliktecildimizin sağlığı için değişik yöntemler uygulamak gerekir. Bu yöntemler çok para vererek yada çok uğraşı gerektirecek derecede de olmayabilir. Evde yapabileceğimiz kolay ve sağlıklı yöntemler ile sağlıklı cilde kavuşmamız mümkündür. Bu yöntemlerden bu makale de yedi tanesinden bahsetmeye çalışacağız;

Su tüketmek

Su vücudumuzun en temel kaynaklarından biridir. Cildin güzel görünmesi açısından günde en az 2 litre civarında su tüketilmelidir. Genelde çay ve kahve tüketimi halkımız arasında fazla olsa da bunlardan mümkün olduğunca aşırı derecede tüketmeyip, daha çok su içilmelidir. Çünkü çay ve kahve, idrar söktürücü olduğu için vücuttaki suyun daha az kalmasına ve istenen etkiyi yeterince gösterememesine neden olabilir.

Nemlendirici

Cildimiz bir yaz boyunca, yaz sıcağının altında olumsuz etkilenebilir. Bu olumsuz etkiyi sıfıra indirebilmek için nemlendirici olarak, krem kullanılabilir. Pullanan, kuruyan ve yaşlı bir görünüm alan cildimize doğal nemlendirici olan zeytinyağı da sürülebilir. Bu tip koruyucu faktörler özellikle göz altına ve cilde uygulanabilir.

Sıcak-soğuk koruyucuları

Yazın yakıcı sıcağı altında vücudumuz sıcaktan fazla etkilenmemesi için koruyucu kullanılabilir. Bunu sadece yazın değil kışında kullanabiliriz. Ancak bunların kimyasal olarak vücuda olumsuz etki edicilerinden kaçınmak, sağlıklı olanlarını satıcınıza danışarak kullanmanız yerinde olacaktır.

Yağlı ciltlere dikkat

Bazılarımızın cildi yağlı olur. Yağlı ciltler sıklıkla temizlenmelidir. Mikrop ve akne oluşumuna yağlanma zemin hazırlar. Bu olumsuzluklardan etkilenmemek için yağlı ciltler sık sık yıkanmalıdır. Doğal ve antiseptik temizleyiciler bu konuda önerilebilir.

Beslenme yöntemi

Her zaman olduğu gibi yazında beslenme önemlidir. Yazın özellikle sebze ve meyve gibi vitamin açısından zengin olan gıdalar tüketilmelidir. Çinkonun yanı sıra C ve E vitamini bu konuda önemli yer tutmaktadır.

Sigara

 

Çağımızın alışkanlıklarından sigara, asla kullanılmamalıdır. Çay ve kahve gibi içecekler olabildiğince az tüketilmelidir.

 

Spor

Spor hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olmalıdır. Sadece cilt güzelliği içinde değil, ömür boyu sağlıklı bir yaşam için spor şarttır. Cilt güzelliği olarak da spor ve egzersiz yapılması cildinize daha çok canlılık sağlayacak ve parlak görünmesine neden olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu