Güzellik

Cildiniz 10 Adımda Gençlik Ve Işıltı Kazansın!

Cildiniz 10 Adımda Gençlik ve Işıltı Kazansın! Soğuk, nem, stres, beslenme ve daha birçok faktör cildimizi kuru ve sert yapar.  Peki 10 Adımda Gençlik ve Işıltı Kazanması için ne yapılmalı?

Cildiniz 10 Adımda Gençlik Ve Işıltı Kazansın! Cilt canlı bir yapıdır. Diyetimiz, vücudumuza giren sıvı miktarı, güneş ışığından ne kadar yararlandığımız ve daha birçok faktör cildimizin sağlığını etkiler. Cildi gençleştirmek doğru beslenme ve yeterli sıvı alımı ile mümkündür.

Dengesiz Beslenme, Soluk Cildin Nedenidir

Yaşlanma kaçınılmaz bir süreçtir. Stres, güneş ışığına maruz kalma ve dengesiz beslenme cildin yaşlanma sürecini hızlandıran faktörlerdir. Sağlıklı bir cilt yapısı için gerekli olan amino asitler, vitaminler ve mineraller ancak doğru beslenme ile sağlanır. Kişi doğru ve dengeli beslenemiyorsa; cilt soluklaşabilir, kuruyabilir veya lekeler görünebilir.

Yağ Ve Su Alımı Yetersiz İse…

Esansiyel yağ asitlerinin yetersiz alımı cildin kurumasına ve erken yaşlanmasına neden olur. Hayvansal ve margarin gibi katı yağların tüketimi, dolaşım sorunlarına neden olur. Uzun süreli dolaşım bozukluklarında sağlıksız bir görünüm alır.

Cildin Elastikiyetini Kaybetmesinin Nedeni

Glikoz, vücudun ana yakıt kaynağı olarak kullandığı şekerdir. Bu durum; Cildin glikasyon adı verilen elastikiyetini kaybettiği erken yaşlanma sürecidir. Şekerin yaşlanma etkisi, ciltte kolajen azalma eğiliminin görüldüğü 35 yaşından sonra başlar. Glikasyon ayrıca cildin kendini onarma yeteneğini de etkileyerek cildin incelmesine, kızarmasına, çatlamasına ve gevşekliğine neden olur. Şeker ayrıca cildinizin oluşturduğu kolajen türünü de etkiler. Güçlü ve kalıcı kolajen, zayıf ve zayıf kolajene dönüştürülerek cildi güneş ışınları gibi yaşlanmaya neden olan çevresel faktörlere karşı savunmasız bırakır.

Cildi Erken Yaşlandıran Kızarmış Ve Kavrulmuş Yiyecekler

Serbest radikaller vücuttaki reaksiyonlarda meydana gelen zararlı moleküllerdir. Bir dereceye kadar vücut bu zararlı molekülleri etkisiz hale getirerek kendini korur. Serbest radikaller; Stres, sigara, alkol, aşırı kafein tüketimi, kızarmış ve kavrulmuş gıdalar nedeniyle daha da fazla ortaya çıkar. Vücudu kendini koruyamaz hale getiren serbest radikaller; Sağlıklı hücrelere saldırır, yapılarını değiştirir ve erken hücre ölümüne yol açar. Uzun vadede cilt sağlığının bozulmasına ve cildin erken yaşlanmasına neden olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu