Anne-Çocuk

Bebeklerde Gece Beslenmesi Ne Zaman ve Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Gece Beslenmesi Ne Zaman ve Nasıl Olmalı? Bebeklerde gece beslenmesi özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda yoğun şekilde yaşanır ve bu zamanla giderek azalır.

Bebeklerde gece beslenmesi belli bir döneme kadar olup bu süreden sonra rutin beslenme şekline geçilir. Yeni doğan bebeklerin midesi küçüktür ve bu nedenle sindirim sistemi henüz tam olarak gelişmemiş olur. Bu nedenle bebekler az ve sık sık beslenirler. Anne sütünün sindirimi kolay olduğundan ilk aylarda anne sütü verilmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır. Bebekler gün içerisinde az miktarda beslendiklerinden dolayı geceleri sık acıkırlar ve bu nedenle ağlarlar. Bu nedenle bebek uyanmasa bile geceleri iki ya da üç saatte bir bebeği uyandırıp emzirmek gerekir. Bebek dört ile altı ay arasında olduğunda ise geceleri beş altı saat beslenmeden uyuyabilecek gelişime gelirler.

Bebeklerde Gece Beslenmesi Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde gece beslenmesinin süresi sabit değildir. Yani bebekler büyüdükçe mideleri de büyüyeceğinden beslendikleri zaman acıkma süreleri daha uzun olur. Özellikle altıncı ayın ardından bebekler gelişimleri için ihtiyaç duydukları tüm besinleri gün içerisinde alacaktır. Bu durumda bebek acıktığı için ağlıyorsa gece beslenmesi olmalıdır. Fakat bu durum doktor tarafından önerilmiyorsa aksi yapılmamalıdır.

Bazı bebeklerde gece beslenmesinin bitmesi ile ilgili direnme olabilir. Bu nedenle bebeği yavaş yavaş vazgeçirmek daha faydalı olacaktır. Bunu yaparken bebeğin gece uyanmaması için yatmadan fazla beslenmesi doğru bir davranış olmayacaktır. Altıncı ayını dolduran ve gündüz yeteri kadar beslenen bebeklerin gece beslenmesine ihtiyacı kalmaz. Bu dönemlerde bebeğin gelişimini tamamlaması için gece uykusuna ihtiyacı olacaktır.

Bebeklerde Gece Beslenmesi

Bebekler altı aylık olduktan sonra ek gıdaya geçilir ve bu nedenle gece beslenmesine ihtiyaç azalır. Ek gıdalarla birlikte bebekler vücutlarına fayda sağlayacak besin değerlerini gün içinde alırlar. Eğer bebek her gece aynı saatte uyanıp ısrarcı olmuyorsa bu durum gece beslenmesinin kesileceği manasına gelir. Genellikle anneler içgüdüleri ve gözlemleri ile bebeğin beslenme süreci ile ilgili doğru sonuçlar elde ederler. Bu nedenle bebeklerin gelişim dönemleri daima sağlıklı şekilde ilerler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu