Dekorasyon

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Aileye bir bebek geldiğinde, güvenlik ve rahatlık sağlayan sıcak ve hoş bir alan sağlamalıyız.

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Evdeki bebek odası için ayrılan odanın, hem yaşamın ilk aylarında hem de sonraki dönemlerde ihtiyaçlarını karşılaması için belirli gereksinimleri karşılaması şarttır. Peki, bebek odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler neler?

Bebek İçin Oda Seçimi

Bebeğin odası doğal ışık almalı, iyi havalandırmalı ve mümkün olduğunca sessiz olmalıdır. Ayrıca çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Bebeğin uyuması için ideal sıcaklık 20-22 ºC’dir. Aynı zamanda, istediğiniz kadar birlikte uyuma alıştırması yapsanız bile, bebeğin odasının mümkün olduğunca anne-baba odasına yakın olması çok önemlidir.

Bebek Odası Duvarı

Bebek odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli konulardan biri de duvar. Odanın duvarlarının dekorasyonuna karar verilecek ilk şey ve odanın geri kalanını buna göre planlayın. İlk önce baskın renge karar vermelisiniz. İlk yıllarda bej, ten rengi, açık yeşil, açık gri gibi ahenk ve dinginlik veren nötr renkler tercih edilir veya cinsiyeti zaten biliniyorsa geleneksel pembe ve maviyi pastel tonlarda tercih edebiliriz.

Aşağı yukarı iki yıl sonra yaratıcılıklarını teşvik etmek için daha güçlü renk notları sağlayabiliriz. Odanın aynı zamanda oyunlar için de bir yer olduğunu unutmamalıyız. Daha sonra boyanın cinsi çok önemlidir. Su bazlı, toksik olmayan ve yıkanabilir boyalar tercih edilir, hatta ağır metal içermeyen ekolojik bir boya olması daha iyidir.

Bebek Odası Aydınlatması

Oda çok büyük değilse, bir çatı penceresi ve dolaylı bir ışık yeterlidir. Pencerelerden giren doğal ışıktan en iyi şekilde yararlanmalısınız, bu nedenle perdeler yarı saydam ve açık tonlarda olmalıdır. Floresan tüplerden ve halojen lambalardan kaçınmak tercih edilir. Elektrik tesisatına gelince, çocuğun ulaşabileceği hiçbir kablo olmamasına ve her zaman duvara sabitlenmesine çok dikkat edilmelidir.

Bebek Odası Zemini

Bebek odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler listesinde zemin de önemlidir. Temel koşullar güvenlik ve temizliktir, çünkü emeklemeye ve yürümeye başlar başlamaz, çocuk yerle sürekli temas halinde olacaktır. Çocukların koşuşturmacasına dayanacak dayanıklı ve sağlam bir malzeme olması da gerekir. Dekoratif olmanın yanı sıra iyi bir seçenek muşamba döşemedir. Bebeğin ilk aylarından sonra, sık sık temizlememiz gereken yumuşak ve güvenli bir yüzey olan, odanın bir alanını kauçuk paspasla kaplamayı tercih edebiliriz.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu