Anne-Çocuk

Bağırsak Kanserini Önleyen 10 Besin

Bu yazımızda sizlere bağırsak kanserini önleyen 10 besin hakkında geniş bilgi vermeye çalışacağız.

Vücut her bir bölgesinin düzenli bir şekilde aksamadan devam edebilmesi için sağlıklı beslenmenin yanında birçok etmene dikkat etmemiz gerekmektedir.

Stres, alkol ve sigara gibi vücut sağlığına ciddi manada tehdit oluşturan hususlardan uzak durmak isek vücudumuzun her bölgesi etkileneceği gibi bağırsaklarımız da etkilenmekte ve zaman ile belki de geri dönüşü olmayan hastalıklar dan biri olan kolon kanseri adı verilen hastalık ortaya çıkmaktadır.

Bağırsak Kanserine Faydalı Olan Besinler Nelerdir?

Bağırsak kanserine faydalı olan 10 besini şöyle sıralayabiliriz;

Koyu yeşil bitkiler, yer fıstığı ve baklagiller, mantar, sarımsak, soğan, balık yağı, yeşil ve siyah çay, zerdeçal, nane ve maydanoz

  1. Koyu yeşil olan bitkiler,

Kereviz, lahana, greyfurt ve brokoli gibi bitkiler vücutta bulunan zararlı oksitleri temizleyen antioksidan görevi görmekteler. Bunun yanı sıra fazla miktardaki östrojeni de vücut dışına atılmasını sağlamaktadırlar.

  1. Yer fıstığı ve baklagiller,

Yer fıstığı, baklagiller ve benzeri yiyecekler resveretol ismi verilen bir maddeyi içlerinde bulundurmaktadırlar. Bu madde hem mantar oluşumunu önlemektedir hem de kanser oluşumuna etki ettiği gibi bağırsak kanseri belirtilerine de ciddi mana da engel olmaktadır.

  1. Mantar,

Genel de doğu bölgelerimizde rastlamakta olduğumuz mantar ile kanser tedavi yöntemi, batı bölgelerinde de yeni yeni rağbet görmeye başlasa da kanser tedavilerinin büyük çoğunluğun da doğu bölgelerimizde halen mantar ciddi bir şekilde kanser tedavisin de kullanılmaktadır.

  1. Sarımsak,

Sarımsağın içerisin de yer alan birçok bileşen kansere ve diğer birçok hastalığa faydalı olduğu birçoğumuz tarafından bilinmektedir. Özellikle içerisinde ki alil sülfür maddesi hem hastalıklara karşı korumakta hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu