Güzellik

Ayak Kokusu Nedenleri ve Çözüm Yolları

Ayak Kokusu

Hemen hemen her insanın başına dert olan ayak kokusu gün boyu ayakkabı içerisinde kapalı kalan ayakların sıcağında etkisiyle nemlenerek uzun süreli bu şekilde kalmasından kaynaklanabilmektedir. Ayak mantarı problemi yaşayanlarında sık sık karşı karşıya kaldığı bu koku dikkat edilmediği takdirde çevresindekileri de rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir.

Ayak kokusu seçtiğiniz ayakkabı ve kullandığınız çoraptan da kaynaklanabilmektedir. Özellikle yaz ayaklarında ayaklarınızın nefes alabilecek ayakkabılardan oluşmasına özen göstermeniz gerekir.

Ayağınıza giyeceğiniz çorabı tercih ederken naylon olan çoraplardan kaçınmanız önerilir. Naylon çoraplar ayağın daha çabuk terlemesine neden olacak ve kokuyu daha hızlı yayacaktır. Özellikle tercihlerinizi yaz aylarında ince, kış aylarında kalın pamuklu çoraplardan yana kullanmanız önerilir.  Ayrıca sık sık çoraplarınızı değiştirmeniz faydanıza olacaktır.

Ayaklarınızın terlemesine karşı çeşitli bitkilerden faydalanarak doğal yollarla da önleminizi almanız mümkün. Dilerseniz kozmetik ürünlerden de faydalanabilir ve ayak terlemesinin ve böylelikle ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz.

Doğal bir tedavi yöntemi olarak aşağıda vereceğimiz önerilerle ayak kokusuna karşı bitkisel bir çözüm sunuyoruz. Sizler de düzenli uygulama ile ayak kokusunun kısa sürede önüne geçebilirsiniz.

Ayak kokusuna karşı bitkisel çözüm

İleri derecede ayak kokusu yaşıyor iseniz her akşam evinize geldiğinizde bir kova dolusu su içerisine 1 fincan demlenmiş çayı dökerek bu suda ayaklarınızı 15-20 dakika kadar bekletmeniz ayak kokusunun giderilmesinde etkili olacaktır.

Bir miktar sirke ile kınayı karıştırarak kaynatın ve soğumasının ardından bu karışım ile ayaklarınızın yıkayın. Kısa sürede ayak kokusunun yok olduğunu fark edeceksiniz.

İki adet havucu rendeleyin. 2-3 su bardağı suyun içerisine alarak bir miktarda adaçayı ekletin ve kaynatıp ılımasını bekleyin. Kova içerisine bir sürahi kadar su koyarak içerisine karışımın suyunu süzerek ilave edin ve bu su içerisinde bir süre ayaklarınızı dinlendirin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu