Güzellik

Antioksidanların Yaşlanmaya Etkisi

Antioksidanların Yaşlanmaya Etkisi 

Vücudumuzda bulunan, bir elektronunu kaybetmiş ve tepkimeye girmek için uğraşan moleküllere serbest radikal denir. Tepkimeye girmek amacıyla diğer hücrelerin bozulmasına sebep olan bu moleküller, vücut yapımız için oldukça zararlıdır. Bu moleküller metabolik faaliyetler sonucunda ortaya çıkarlar ve kanser, kalp damar rahatsızlıkları ve sinir hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olurlar.Antioksidanlar ise, vücudumuzda kendiliğinden üretilen veya beslenme yoluyla dışarıdan alınan maddelerdir. Bu maddeler, serbest radikallerle savaşarak onları vücuttan uzaklaştırırlar. Sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardan olan antioksidanlar yeşil çay, çilek, yaban mersini ve ıhlamur gibi besinlerde bulunur. Serbest radikallerin oluşturduğu hasarları engellerler.

 

 

Peki kanser ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların önlenmesinde rol oynayan antioksidanlar cildin yaşlanmasının önlenmesi hususunda ne gibi görevler yaparlar ? Güneş ışınları dahi ciltte serbest radikal oluşumuna ve yaşlanmaya sebep olur. Bu duruma en güzel örnek; güneş altında uzun süre bekleyen arabanın boyasının zamanla okside olması ve solmasıdır. Cildinizi genç tutmak ve hücre hasarını en aza indirmek için yeterli miktarda antioksidan almalısınız.

 

İnsan vücudunda üretilen antioksidan miktarı zamanla azalır. Uzmanlar tarafından özellikle 25 yaşından itibaren antioksidan üretiminin yavaşladığı tespit edilmiştir. Eğer yeterli miktarda antioksidan alınmazsa serbest radikaller, daha fazla hücrenin bozulmasına ve ardından daha fazla serbest radikalin ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebeple, yeterli miktarda antioksidan alarak, uzun süre genç bir cilde sahip olmak mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu