Anne-Çocuk

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir? Bebek doğduktan sonra bebeğin beslenmesi açısından en önemli nokta bebeğin beslenmesi olacaktır. Bu konuda anneler, mama mı anne sütü mü seçimi konusunda kararsız olmaktadırlar.

Anne Sütünün Önemi ve Faydaları Nelerdir? Bebeklerin beslenmesine en iyi seçim anne sütü dür. Anne sütü bebeği birçok enfeksiyonlara karşı koruma altına alır. Bebeğin bağışıklığını güçlü hale getirir. Birçok alerjileri önlemede yardımcı olur. Bebeğin ileride bazı hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırır.

Anne Sütünün Önemi

Anne bebeğine ilk 6 ay devamlı anne sütü vermesi gerekir. Daha sonra ise bir altı ay daha anne sütü verilmesi daha uygun olur. Anne ile bebek bu konuda çok istekli ise emzirmeye devam etmelidir. Anne sütü bebekler için vazgeçilmez bir besin kaynağı olsa da bazı anneler emzirme konusunda farklı olmaktadırlar. Genel olarak anne sütü seçimi ile mama seçimi, beslenme biçimi, yaşam şekilleri ve özel tıbbı durumlarda değişmektedir. Bebeğini emzirmek istemeyen veya emziremeyen anneler için mama doğru bir seçimdir. Mama içerisinde bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli bütün besinler bulunur.

Bazı anneler bebeklerini emzirmedikleri zaman bebekle bağ kuramayacaklarını zannederler. Fakat bebeğine sevgi gösteren anneler, bebeklerini emzirmeseler bile özel bir bağ kurmuş olurlar. Bebekle bağ kurmak için bebeği emzirmek şart değildir. Bebeğe gülümsemek sevmek bir bağın oluşmasını sağlar. Bebeği anne sütü veya mama ile beslemek kişisel bir durum olmaktadır. Her iki yöntemin artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hangisinin iyi olduğuna karar vermek sizin elinizde olmaktadır.

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütü bebeği birçok enfeksiyonlara karşı koruyarak bebeğin hastalanmasını önlemiş olur.

  • Kulak enfeksiyonları
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • İshal olmayı önler
  • Menenjit hastalığı
  • Astım
  • Diyabet
  • Birçok alerjiler
  • Obezite
  • Ani bebek ölümleri
  • Prematüre doğan bebekler için önemlidir.

Anne sütü bebeğin bu gibi hastalıkların oluşmasında önleyici olmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebekler, mama ile beslenen bebeklere göre sindirim sistem zorluklarını az yaşamaktadırlar. Anne sütü bebek tarafından çok kolay bir şekilde sindirilir. Bu nedenle de bebekte kabızlık, ishal sorunları yok denecek kadar az olur. Anne sütünde diğer yandan birçok vitamin ve minerallerde bulunmaktadır.

Mamalar anne sütü ile eş değerde olmamaktadır. Anne sütü anne tarafından üretilen bir canlı maddedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu